A4 Mk3
| Exploded view of halogen headlight |
| Part 1 - Headlight housing, control units, bulbs |

| 1 - | Sealing frame |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 2 - | Breather |
| q | For headlight housing |
| 3 - | Inner bracket for headlight housing |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 4 - | Bolt |
| q | 4.5 Nm |
| 5 - | Bolt |
| q | 2x |
| q | 6 Nm |
| 6 - | Front turn signal bulb |
| q | Front left turn signal bulb -M5- |
| q | Front right turn signal bulb -M7- |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 7 - | Headlight main beam bulb |
| q | Left headlight main beam bulb -M30- |
| q | Right headlight main beam bulb -M32- |
| q | 12 V, 55 W (H7) |
| q | Renewing bulbs → Chapter |
| 8 - | Bolt |
| q | 4.5 Nm |
| 9 - | Housing cover |
| 10 - | Stop bolt |
| q | For aligning headlight housing with body contour |
| q | Must make contact with lock carrier |
| 11 - | Bracket (top) for headlight housing |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 12 - | Bolt |
| q | 4.5 Nm |
| 13 - | Speed nut |
| 14 - | Bolt |
| q | 4.5 Nm |
| 15 - | Housing cover |
| 16 - | Headlight dipped beam bulb |
| q | Left headlight dipped beam bulb -M29- |
| q | Right headlight dipped beam bulb -M31- |
| q | 12 V, 55 W (H7) |
| q | Renewing bulbs → Chapter |
| 17 - | Adjuster |
| q | To adjust headlight housing to bumper contour |
| 18 - | Side light/daytime running light bulb |
| q | Left side light bulb -M1- |
| q | Right side light bulb -M3- |
| q | Left daytime running light bulb -L174- |
| q | Right daytime running light bulb -L175- |
| q | 12 V, 26 W (PSX26W) |
| q | Renewing bulbs → Chapter |
| 19 - | Output module for side marker light |
| q | Output module for left side marker light -J986- |
| q | Output module for right side marker light -J987- |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 20 - | Headlight housing |
| q | Removing and installing → Chapter |
| Part 2 - repair kit |

| 1 - | Headlight housing |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 2 - | Headlight range control motor |
| q | Left headlight range control motor -V48- |
| q | Right headlight range control motor -V49- |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 3 - | Housing cover for headlight range control motor |
| q | Before renewing control motor, headlight housing must be cut open |
| q | For subsequent sealing of assembly opening, housing cover is available → Electronic parts catalogue |
| q | Removing and installing → Chapter „Removing and installing headlight range control motor -V48-/-V49-“ |
| 4 - | Bolt |
| q | From repair kit for cover for headlight range control motor |
| q | 2x |
| q | 2 Nm |
| 5 - | Bolt |
| q | 2x |
| q | 1.4 Nm |
