Engine data - 1.4L engine
| Description | |
| Engine code | ASDA, ASDB |
| Firing order | 1-3-4-2 |
| Bore | 76.0 mm |
| Stroke | 76.5 mm |
| Engine Capacity | 1388 cm3 |
| Compression ratio | 11:1 |
| Power output at 5700 rpm | 59 kw (80 PS) |
| Torque at 3500 rpm | 124 Nm |
| Maximum permissible engine speed continuous | 6450 rpm |
| Max. engine speed (intermittent) | 6675 rpm |
| Idle speed | 750 rpm |
| Maximum oil consumption | 0.5 L / 1000 km |
Engine data - 1.6L engine
| Description | |
| Engine code | HWDA, HWDB, SHDA1, SHDB1 |
| Firing order | 1-3-4-2 |
| Bore | 79.0 mm |
| Stroke | 81.4 mm |
| Engine Capacity | 1596 cm3 |
| Compression ratio | 11:1 |
| Power output 6000 rpm | 74 kw (100 PS) |
| Torque at 4000 rpm | 150 Nm |
| Maximum permissible engine speed continuous | 6450 rpm |
| Max. engine speed (intermittent) | 6675 rpm |
| Idle speed | 750 rpm |
| Maximum oil consumption | 0.5 L / 1000 km |
1Engine block in open deck design
Oil Pressure
| Description | bar |
| Minimum oil pressure at an oil temperature of 80°C and an engine speed of 800 rpm | 1.0 |
| Minimum oil pressure at an oil temperature of 80°C and an engine speed of 2000 rpm | 2.5 |
| Pressure relief valve opening pressure | 4 |
Engine oil fill quantity for a 1.4L engine
| Description | Liters |
| Initial fill including oil filter | 4.1 |
| Service fill including oil filter | 3.8 |
| Service fill without oil filter | 3.5 |
Engine oil fill quantity for a 1.6L engine
| Description | Liters |
| Initial fill including oil filter | 4.5 |
| Service fill including oil filter | 4.1 |
| Service fill without oil filter | 3.75 |
Valve clearances.
| Description | mm |
| Valve clearance (engine cold) - intake valves | 0.17 - 0.23 |
| Valve clearance (engine cold) - exhaust valves | 0.31 - 0.37 |
Cylinder head
| Description | mm |
| Maximum distortion (mating face) | 0.03 |
Crankshaft dimensions
| Description | mm |
| Crankshaft endplay | 0,55 ± 0,25 |