Lubricants, Fluids, Sealers and Adhesives
| Item | Specification |
| Automatic transmission fluid | ESP-M2C166-H |
| Pipe sealant with Teflon D8AZ-19554-A | WSK-M2G350-A2 |
| High temperature grease | |
Capacities
| | Litres |
| 2.0L Engine | 8.6 |
| 2.5L Engine | 9.5 |
Intemediate and Overdrive Servo
| Description | mm |
| Servo travel | 2.4 - 4.9 |
Intermediate and Overdrive Servo Apply Rod
| Description | Number of rings | Rod length mm |
| F3RP-74188-CB | 0 | 108.1 |
| F3RP-74188-BB | 1 | 107.1 |
| F3RP-74188-AB | 2 | 105.7 |
Low Intermediate Carrier Assembly Pinion Gear End-play
| Description | mm |
| End Play | 0.15 - 0.72 |
Reverse Clutch Pack Clearance
| Description | mm |
| Clutch plate to retaining ring | 0.33 - 0.89 |
| Retaining ring thickness | 1.39 - 1.49 |
| Retaining ring thickness | 1.53 - 1.63 |
| Retaining ring thickness | 1.68 - 1.78 |
Forward and Coast Clutch Pack Clearance
| | |
| Clutch plate to retaining ring | 0.23 - 0.96 |
| Retaining ring thickness | 1.43 - 1.53 |
| Retaining ring thickness | 1.59 - 1.69 |
| Retaining ring thickness | 1.75 - 1.85 |
| Retaining ring thickness | 1.92 - 2.02 |
Direct Clutch Pack Clearance (3 friction plates)
| Description | mm |
| Clutch plate to retaining ring | 0.52 - 1.12 |
| Retaining ring thickness | 1.28 - 1.38 |
| Retaining ring thickness | 1.39 - 1.49 |
| Retaining ring thickness | 1.52 - 1.62 |
| Retaining ring thickness | 1.65 - 1.75 |
Direct Clutch Pack Clearance (4 friction plates)
| Description | mm |
| Clutch plate to retaining ring | 0.52 - 1.12 |
| Retaining ring thickness | 0.72 - 1.42 |
| Retaining ring thickness | 1.39 - 1.49 |
| Retaining ring thickness | 1.52 - 1.62 |
| Retaining ring thickness | 1.65 - 1.75 |
Pump Gear End Clearance
| Description | |
| Driven gear clearance | 0.04 - 0.08 mm |
| Rotational torque | 0.3 Nm |
Torque Converter
| Description | |
| Turbine torque check | 13.5 Nm |
| End play check | 1.27 mm |
Low and Reverse Clutch Pack Clearance
| Description | mm |
| Clutch plate to retaining ring | 0.54 - 1.17 |
| Pressure plate sizes | 2.57 - 2.47 |
| Pressure plate sizes | 2.36 - 2.26 |
| Pressure plate sizes | 2.16 - 2.06 |
Sun Gear
| Description | mm |
| Sun gear clearance | 1.5 |
Intermediate and Overdrive Servo
| Description | mm |
| Servo travel | 2.4 - 4.9 |
Driven Sprocket Alignment
| Third Dimension (mm) | Shim number 11 (mm) |
| 14.34 - 14.17 | 2.20 - 2.10 |
| 14.16 - 14.00 | 2.02 - 1.92 |
| 13.99 - 13.83 | 1.85 - 1.75 |
| 13.82 - 13.66 | 1.67 - 1.57 |
| 13.65 - 13.49 | 1.50 - 1.40 |
| 13.48 - 13.32 | 1.32 - 1.22 |
Reverse and Overdrive Carrier Assembly Pinion Gear End-play
| Description | mm |
| End Play | 0.15 - 0.72 |
Reverse and Overdrive Third Dimension
| Third dimension (mm) | Thrust number 10 (mm) |
| 1.12 - 0.86 | 1.51 - 1.41 |
| 0.85 - 0.60 | 1.77 - 1.67 |
| 0.59 - 0.34 | 2.03 - 1.93 |
| 0.33 - 0.08 | 2.29 - 2.19 |
Final Drive Carrier Assembly pinion Gear End-play
| Description | mm |
| End Play | 0.17 - 0.65 |
Driven Sprocket Alignment No. 10 Thrust Washer
| Description | mm |
| Drive sprocket to converter housing thrust washer (sizes) | 1.51 - 1.41 |
| Drive sprocket to converter housing thrust washer (sizes) | 1.77 - 1.67 |
| Drive sprocket to converter housing thrust washer (sizes) | 2.03 - 1.93 |
| Drive sprocket to converter housing thrust washer (sizes) | 2.29 - 2.19 |
| Distance measured during gauging procedure and appropriate thrust washer | 1.12 - 0.86 |
| Distance measured during gauging procedure and appropriate thrust washer | 0.85 - 0.60 |
| Distance measured during gauging procedure and appropriate thrust washer | 0.59 - 0.34 |
| Distance measured during gauging procedure and appropriate thrust washer | 0.33 - 0.08 |
Drive Sprocket Alignment No. 11 Shim
| Description | mm |
| Drive sprocket alignment no. 11 shim Transaxle case to driven sprocket/final drive sun gear thrust bearing shim AB (sizes) | 2.20 - 2.10 |
| Transaxle case to driven sprocket/final drive sun gear thrust bearing shim BB (sizes) | 2.02 - 1.92 |
| Transaxle case to driven sprocket/final drive sun gear thrust bearing shim BB (sizes) Transaxle case to driven sprocket/final drive sun gear thrust bearing shim CB (sizes) | 1.85 - 1.75 |
| Transaxle case to driven sprocket/final drive sun gear thrust bearing shim DB (sizes) | 1.67 - 1.57 |
| Transaxle case to driven sprocket/final drive sun gear thrust bearing shim EB (sizes) | 1.50 - 1.40 |
| Transaxle case to driven sprocket/final drive sun gear thrust bearing shim FB (sizes) | 1.32 - 1.22 |
| Distance measured during gauging procedure and appropriate thrust bearing shim AB | 14.34 - 14.17 |
| Distance measured during gauging procedure and appropriate thrust bearing shim BB | 14.16 - 14.00 |
| Distance measured during gauging procedure and appropriate thrust bearing shim CB | 13.99 - 13.83 |
| Distance measured during gauging procedure and appropriate thrust bearing shim DB | 13.82 - 13.66 |
| Distance measured during gauging procedure and appropriate thrust bearing shim EB | 13.65 - 13.49 |
| Distance measured during gauging procedure and appropriate thrust bearing shim FB | 13.48 - 13.32 |
Differential End-play No. 14 Shim
| Description | mm |
| Differential case-to-converter housing thrust bearing shim AA (sizes) | 1.08 - 0.98 |
| Differential case-to-converter housing thrust bearing shim BA (sizes) | 1.38 - 1.28 |
| Differential case-to-converter housing thrust bearing shim CA (sizes) | 1.67 - 1.57 |
| Differential case-to-converter housing thrust bearing shim DA (sizes) | 1.97 - 1.86 |
| Differential case-to-converter housing thrust bearing shim FA (sizes) | 2.27 - 2.17 |
| Distance measured during gauging procedure and appropriate thrust bearing shim AA | 130.76 - 130.46 |
| Distance measured during gauging procedure and appropriate thrust bearing shim BA | 130.45 - 130.16 |
| Distance measured during gauging procedure and appropriate thrust bearing shim CA | 130.15 - 129.87 |
| Distance measured during gauging procedure and appropriate thrust bearing shim DA | 129.88 - 129.57 |
| Distance measured during gauging procedure and appropriate thrust bearing shim FA | 129.56 - 129.27 |
Torque Specifications
| Description | Nm | lb-ft | lb-in |
| Accumulator body transfer plate bolts | 12 | 9 | – |
| Housing plugs | 27 | 20 | – |
| Control valve body to transfer plate bolts | 12 | 9 | – |
| Oil cooler pipe adapter | 40 | 30 | – |
| Differential lubrication tube retaining bolt | 13 | 10 | – |
| Filler tube bolt | 8 | – | 71 |
| Line pressure port plug | 24 | 18 | – |
| Retaining nut manual control lever ball stud | 12 | 9 | – |
| Manual control lever retaining bolt | 27 | 20 | – |
| Selector lever bracket retaining bolts | 23 | 17 | – |
| Main control valve body cover bolts | 20 | 15 | – |
| Parking pawl shaft retainer bolt | 8 | – | 71 |
| Pressure tap plate bolts | 8 | – | 71 |
| Pump assembly bolts | 13 | 10 | – |
| Pump support bolts | 13 | 10 | – |
| Solenoid valve body bolts | 10 | – | 89 |
| Thermostatic fluid level control Vvalve bolt | 12 | 9 | – |
| Transmission range (TR) sensor retaining bolts | 12 | 9 | – |
| Torque converter housing to transaxle case bolts | 22 | 16 | – |
| Turbine shaft speed (TSS) sensor retaining bolt | 13 | 10 | – |
| Output shaft speed (OSS) sensor retaining bolt | 13 | 10 | – |
| Nut, selector lever shaft | 74 | 55 | – |
| Adjust the shift linkage. | 12 | 9 | – |
| Flange bolts, automatic transmission | 48 | 35 | – |
| Torque converter to drive plate | 36 | 27 | – |
| Vibration damper bracket | 48 | 35 | – |
| Vibration damper to bracket | 25 | 18 | – |
| Retaining bolts starter motor to transmission (1.6L, 1.8L,or 2.0L - engine) | 48 | 35 | – |
| Bracket to starter motor (2.5L - engine) | 48 | 35 | – |
| Selector lever cable to bracket | 24 | 18 | – |
| Steering gear heat shield | 24 | 18 | – |
| Nuts of rear engine mounting bracket | 48 | 35 | – |
| Center bolt on rear engine mounting | 120 | 89 | – |
| Center bolt of right-hand engine roll restrictor | 120 | 89 | – |
| Center bolt of left-hand engine roll restrictor | 120 | 89 | – |
| Lower suspension arm | 83 | 61 | – |
| Left-hand engine roll restrictor | 48 | 35 | – |
| Air conditioning dehydrator | 11 | 8 | – |
| Suspension strut to body | 46 | 34 | – |
| Steering gear to chassis | 130 | 96 | – |
| Front driveshaft center bearing | 27 | 20 | – |
| Stabilizer link rod | 47 | 35 | – |
| Vehicle speed sensor (VSS) bolt | 5 | – | 44 |
| Fluid pan drain plug | 27 | 20 | – |
| Stearing shaft retaining bolt | 24 | 18 | – |
| Oil cooler line to transaxle | 23 | 17 | – |
| Sub-frame retaining bolts | 130 | 96 | – |
| Intermediate shaft bearing to the carrier | 27 | 20 | – |
| Exhaust pipe | 45 | 33 | – |
| Steering shaft to steering linkage | 24 | 18 | – |
| Suction accumulator bracket retaining bolt | 7 | – | 62 |
| Air cleaner bracket to transaxle case | 25 | 18 | – |