A4 Mk3
| Exploded view - clutch hydraulics |
| Observe notes on removing and installing clutch master cylinder and slave cylinder → Chapter. |

| 1 - | Clutch slave cylinder |
| q | Do not operate clutch pedal after slave cylinder has been removed |
| q | Removing and installing → Chapter |
| q | After working on hydraulic clutch mechanism, bleed clutch system → Chapter |
| q | Do not allow brake fluid to come into contact with gearbox. |
| 2 - | Bleeder screw |
| q | 5.5 Nm |
| q | Follow correct procedure when bleeding → Chapter |
| q | If bleeder screw has broken off, it can be removed with 3 mm Allen key |
| 3 - | Dust cap |
| 4 - | Grommet |
| 5 - | Pipe/hose assembly |
| q | For connectors on clutch master cylinder and slave cylinder |
| q | With frequency modulator |
Note| A one-piece pipe/hose assembly without frequency modulator is installed on Audi A5 vehicles up to Chassis No. 8T-8-000100. |
| q | For correct version, refer to → Electronic parts catalogue |
| q | Connecting and disconnecting → Fig. |
| q | Allocation for LHD and RHD vehicles → Electronic parts catalogue |
| 6 - | Retaining clip |
| 7 - | O-rings |
| q | Renew if damaged |
| q | Lubricate with brake fluid before installing |
| 8 - | Supply hose |
| q | For clutch master cylinder |
| q | With integrated sealing grommets |
| q | Renew supply hose if sealing grommets are damaged |
| 9 - | Brake fluid reservoir |
| 10 - | Retaining clip |
| q | To remove pipe/hose assembly, pull out clip as far as stop → Fig.. |
| 11 - | Clutch master cylinder |
| q | Removing and installing → Chapter |
| q | After working on hydraulic clutch mechanism, bleed clutch system → Chapter |
| 12 - | Pipe |
| q | For connectors to pipe/hose assembly and clutch slave cylinder |
| q | Connecting and disconnecting → Fig. |
| q | Allocation for LHD and RHD vehicles → Electronic parts catalogue |
| 13 - | Bracket |
| q | For pipe |
| q | Attached to gearbox |
| 14 - | Bolt |
| q | 20 Nm |
| 15 - | O-ring |
| q | Renew if damaged |
| q | Lubricate with brake fluid before installing |
| 16 - | Retaining clip |
| q | To remove pipe/hose assembly, pull out clip as far as stop → Fig.. |
| 17 - | Bolt |
| q | 20 Nm |
| q | Secures clutch slave cylinder to gearbox |
