A4 Mk3
Note
|

| Special tools and workshop equipment required |
| t | Crankshaft seal installing tool -VW 204 B- |
| t | Drift -VW 295- |
| t | Measuring plate -VW 385/33- |
| t | Centring disc -VW 385/41- |
| t | Universal dial gauge bracket -VW 387- |
| t | Thrust plate -VW 402- |

| t | Press tool -VW 412- |
| t | Hub grease cap puller -VW 637/2- |
| t | Wheel bearing tube -3345- |
| t | Puller -T10037- |
| t | Ruler -T40100- |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Note |
|
|
|
|
|
| Dimension -a- on old cover for final drive | 58.40 mm |
| Dimension -a- on new cover for final drive | 58.65 mm |
| Difference | = 0.25 mm |
|
| Existing shim | 1.50 mm |
| Difference | – 0.25 mm |
| New shim | = 1.25 mm |
Note
|
Note
|
|
|
|
|
|
Note
|
|
|
|
|
|
| Component | Nm |
| Heat shield for drive shaft to gearbox | 23 |

Note
Caution