A4 Mk3
| Exploded view - rear final drive |
Caution
|

| 1 - | Bolt |
| q | 50 Nm + turn 180° further |
| q | Always renew |
| 2 - | Flange shaft (right-side) |
| q | Removing and installing → Chapter |
| q | Do not interchange with flange shaft (left-side); the two shafts are different |
| 3 - | Protective ring |
| q | Renewing → Chapter |
| 4 - | ATF breather |
| q | For superposition gear (left-side) |
| q | Clip onto breather pipe |
| 5 - | Gasket |
| q | With strainer |
| 6 - | Hydraulic control unit |
| q | With four-wheel drive pump -V415- and pipes to superposition gears |
| q | Removing and installing → Chapter |
| q | Dismantling and assembling → Chapter |
| 7 - | Bolt |
| q | 20 Nm |
| q | 2x |
| q | M8, 50 mm long |
| q | Follow correct tightening sequence → Anchor |
| 8 - | Bolt |
| q | 20 Nm |
| q | M8, 50 mm long |
| q | With captive seal underneath bolt head |
| q | Coat thread with sealing paste -D 176 501 A1- |
| q | Follow correct tightening sequence → Anchor |
| 9 - | Bolt |
| q | 20 Nm |
| q | M8, 30 mm long |
| q | Follow correct tightening sequence → Anchor |
| 10 - | Oil seal |
| q | For flange shaft (left-side) |
| q | Renewing → Chapter |
| 11 - | Superposition gear (left-side) |
| 12 - | ATF inspection plug |
| q | 15 Nm |
| q | Always renew |
| q | With captive seal |
| 13 - | Flange shaft (left-side) |
| q | Removing and installing → Chapter |
| q | Do not interchange with flange shaft (right-side); the two shafts are different |
| 14 - | Protective ring |
| q | Renewing → Chapter |
| 15 - | ATF drain plug |
| q | 15 Nm |
| q | Always renew |
| q | With captive seal |
| 16 - | Gear oil drain plug |
| q | 15 Nm |
| q | Always renew |
| q | With captive seal |
| 17 - | Final drive housing |
| 18 - | Oil seal |
| q | For propshaft flange |
| q | Renewing (final drive 0BF) → Chapter |
| q | Renewing (final drive 0BE) → Chapter |
| 19 - | Protective ring |
| q | Renewing → Chapter |
| 20 - | Propshaft flange |
| q | Removing and installing (final drive 0BF) → Chapter |
| q | Removing and installing (final drive 0BE) → Chapter |
| 21 - | Circlip |
| q | Always renew |
| q | Installing → Anchor |
| 22 - | Gear oil inspection plug |
| q | 15 Nm |
| q | Always renew |
| q | With captive seal |
| 23 - | Bracket |
| q | For wiring harness |
| 24 - | Bolt |
| q | 9 Nm |
| 25 - | Superposition gear (right-side) |
| 26 - | Oil seal |
| q | For flange shaft (right-side) |
| q | Renewing → Chapter |
| 27 - | ATF breather |
| q | For superposition gear (right-side) |
| q | Clip onto breather pipe |
| 28 - | Breather for final drive |
| q | Clip onto breather pipe |

Caution