A4 Mk3
| Exploded view - dismantling and assembling gearbox |
| Removing and installing left flange shaft, clutch module, end cover, spur gears, selector shaft and gearbox cover. |
| Removing and installing input shaft, output shaft, reverse gear wheel and selector plates/selector forks → Chapter. |
| Fitting sequence - dismantling and assembling gearbox → Chapter. |

| 1 - | Clutch module |
| q | Removing and installing → Chapter |
| q | Servicing → Chapter |
| 2 - | Clutch release lever with release bearing and retaining spring |
| q | Removing and installing → Chapter |
| q | Dismantling and assembling → Chapter |
| 3 - | Bolt |
| q | 8 Nm |
| q | 2x |
| q | Apply locking fluid -AMV 185 101 A1- when fitting |
| 4 - | Guide sleeve |
| q | Remove any existing grease from guide sleeve |
| 5 - | Input shaft oil seal |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 6 - | Circlip |
| q | Determining thickness → Anchor |
| q | Insert in circumferential groove in input shaft |
| 7 - | Washer |
| 8 - | Gearbox housing |
| q | Removing and installing input shaft and output shaft with selector plates / selector forks → Chapter |
| q | Servicing → Chapter |
| q | Removing and installing differential → Chapter |
| 9 - | Sealing cap |
| q | For output shaft |
| q | Always renew |
| 10 - | Bolt |
| q | 110 Nm |
| q | For output shaft |
| q | Always renew |
| 11 - | Oil drain plug |
| q | 40 Nm |
| 12 - | Bolt |
| q | 24 Nm |
| q | Steel bolts (M8; 25 mm long) |
| q | 4x |
| q | Apply locking fluid -AMV 185 101 A1- when fitting |
| 13 - | Selector shaft with selector mechanism cover |
| q | Different versions are installed (with and without gearbox neutral position sender -G701- |
| q | Select correct version according to gearbox code letters → Electronic parts catalogue |
| q | Prior to attachment, coat the selector mechanism cover sealing surface at the gearbox cover with sealing paste -AMV 188 001 02- |
| 14 - | Bolt |
| q | 27 Nm |
| q | Steel bolts (M8; 30 mm long) |
| q | 3x |
| q | Secures bearing mounting to gearbox cover |
| q | Apply locking fluid -AMV 185 101 A1- when fitting |
| 15 - | Gear detector switch -F208- |
| q | 20 Nm |
| q | Need not be removed for dismantling and assembling the gearbox |
| 16 - | Output gear/spur gear mechanism |
| 17 - | Circlip |
| 18 - | Roller bearing |
| l | Heed the installation position: The larger inside diameter of the roller cage faces the end cover → Item |
| 19 - | Bolt |
| q | 10 Nm and then turn 90° further |
| q | Aluminium bolts (M8; 42 mm long) |
| q | 11x |
| q | Always renew |
| 20 - | Bolt |
| q | 24 Nm |
| q | Steel bolts (M8; 63 mm long) |
| q | 2x |
| 21 - | End cover |
| q | Servicing → Chapter |
| 22 - | Fitted pin |
| q | 1x |
| q | For centring end cover at gearbox cover |
| 23 - | Input gear/spur gear mechanism |
| q | Fit on output shaft |
| l | Heed the installation position: The side with the smaller Ø of the driver teeth -arrow- faces the end cover → Item |
| 24 - | Gearbox cover |
| q | Servicing → Chapter |
| 25 - | Bolt |
| q | 24 Nm |
| q | Steel bolts (M8; 42 mm long) |
| q | 16x |
| 26 - | Bolt |
| q | 24 Nm |
| q | For reverse shaft at gearbox cover |
| 27 - | O-ring |
| q | Always renew |
| q | Installed in gearboxes with gearbox neutral position sender -G701- or sealing plug |
| 28 - | Bolt |
| q | 24 Nm |
| q | Steel bolt (M8; 25 mm long) |
| q | Secures gearbox neutral position sender -G701- or sealing plug and sealing cap/selector shaft to gearbox cover |
| q | Not fitted on all versions |
| q | Apply locking fluid -AMV 185 101 A1- when fitting |
| 29 - | Gearbox neutral position sender -G701- or sealing plug |
| q | Gearbox neutral position sender for vehicles with start/stop system |
| q | Sealing plug → Item is fitted in place of the gearbox neutral position sender -G701- |
| q | Not fitted on all versions |
| q | Select correct version according to gearbox code letters → Electronic parts catalogue |
Note| If a sealing plug is fitted in place of the gearbox neutral position sender -G701-, it does not have to be removed when dismantling and assembling the gearbox. |
| 30 - | Fitted pin |
| q | 2x |
| 31 - | Bolt |
| q | 24 Nm |
| q | Steel bolts (M8; 25 mm long) |
| q | 3x |
| q | Apply locking fluid -AMV 185 101 A1- when fitting |
| 32 - | Flange shaft (left-side) |
| q | With mounting bracket |
