A4 Mk3
| Poly V-belt drive - exploded view |

| 1 - | Poly V-belt |
| q | Check for wear |
| q | Before removing, mark direction of rotation with chalk or felt-tip pen |
| q | Removing and installing → Chapter |
| q | When installing, make sure it is properly seated on pulleys |
| 2 - | Vibration damper with poly V-belt pulley |
| q | Can only be installed in one position |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 3 - | Cover cap for vibration damper |
| 4 - | Bolt |
| q | Renew |
| q | 10 Nm + 90° |
| 5 - | Bolt |
| q | Tightening torque → Rep. gr.48 |
| 6 - | Poly V-belt pulley for power steering pump |
| 7 - | Poly V-belt tensioner |
| q | Use locking tool -T40098- to lock tensioner. |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 8 - | Bracket for ancillaries |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 9 - | Bolt |
| q | Tightening torque → Rep. gr.27 |
| 10 - | Alternator |
| q | Removing and installing → Rep. gr.27 |
| 11 - | Bolt |
| q | 20 Nm + 180° |
| 12 - | Power steering pump |
| q | Removing and installing → Rep. gr.48 |
| 13 - | Bolt |
| q | Renew |
| q | Tightening torque and sequence → Fig. |
| 14 - | Dowel sleeve |
| q | Ensure correct seating in bracket |
| 15 - | Air conditioner compressor |
| q | Do not unscrew or disconnect refrigerant hoses or pipes. |
| q | Removing and installing → Rep. gr.87 |
| q | Pay attention to dowel sleeves → Item when installing |
| 16 - | Bolt |
| q | Tightening torque → Rep. gr.87 |
| 17 - | Bolt |
| q | Tightening torque → Rep. gr.48 |
| 18 - | Idler roller for poly V-belt |
| q | Note installation position |
| 19 - | Bolt |
| q | Renew |
| q | 20 Nm + 90° |
