A4 Mk3
| Camshaft timing chains - exploded view |
| Camshaft timing chain (left-side) |

| 1 - | Bolt |
| q | Renew |
| q | 80 Nm + turn 90° further |
| 2 - | Bolt |
| q | Renew |
| q | 80 Nm + turn 90° further |
| 3 - | Camshaft adjuster for exhaust camshaft |
| q | Identification “Exhaust” |
| q | Removing and installing → Chapter „Removing timing chains from camshafts“ |
| 4 - | Camshaft adjuster for inlet camshaft |
| q | Identification “Intake” |
| q | Removing and installing → Chapter „Removing timing chains from camshafts“ |
| 5 - | Camshaft timing chain (left-side) |
| q | Before removing, mark running direction with paint |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 6 - | Bolt |
| q | 9 Nm |
| 7 - | Slide |
| 8 - | Chain tensioner for camshaft timing chain (left-side) |
| q | Removing and installing → Chapter „Removing timing chains from camshafts“ |
| 9 - | Bearing bracket for drive sprocket |
| 10 - | Bolt |
| q | Renew |
| q | 8 Nm + turn 45° further |
| 11 - | Drive sprocket for camshaft timing chain (left-side) |
| 12 - | Thrust washer for drive sprocket |
| 13 - | Bolt |
| q | Renew |
| q | 6 Nm + turn 60° further |
| Camshaft timing chain (right-side) |

| 1 - | Bolt |
| q | Renew |
| q | 80 Nm + turn 90° further |
| 2 - | Camshaft adjuster for exhaust camshaft |
| q | Identification “Exhaust” |
| q | Removing and installing → Chapter „Removing timing chains from camshafts“ |
| 3 - | Bolt |
| q | Renew |
| q | 80 Nm + turn 90° further |
| 4 - | Camshaft adjuster for inlet camshaft |
| q | Identification “Intake” |
| q | Removing and installing → Chapter „Removing timing chains from camshafts“ |
| 5 - | Bolt |
| q | Renew |
| q | 30 Nm + turn 90° further |
| 6 - | Bearing mounting for drive sprocket |
| q | For camshaft timing chain (right-side) |
| q | Asymmetric version |
| q | Installation position → Fig. |
| 7 - | Drive sprocket for camshaft timing chain (right-side) |
| q | Installation position → Fig. |
| 8 - | Camshaft timing chain (right-side) |
| q | Before removing, mark running direction with paint |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 9 - | Thrust washer for drive sprocket |
| q | For camshaft timing chain (right-side) |
| q | Asymmetric version |
| q | Installation position → Fig. |
| 10 - | Chain tensioner for camshaft timing chain (right-side) |
| q | Removing and installing → Chapter „Removing timing chains from camshafts“ |
| 11 - | Slide |
| 12 - | Bolt |
| q | 9 Nm |
