A4 Mk3
| Assembly mountings - exploded view |

| 1 - | Bolt |
| q | 20 Nm |
| 2 - | Bracket |
| q | For engine mounting |
| q | Renew bracket if engine mounting is defective |
| q | Check bracket on opposite side; renew if necessary |
| 3 - | Bolt |
| q | 40 Nm |
| 4 - | Engine support |
| 5 - | Bolt |
| q | 10 Nm |
| 6 - | Heat shield |
| 7 - | Bolt |
| q | Renew |
| q | 90 Nm + turn 90° further |
| 8 - | Engine mounting |
| q | Removing and installing: left-side → Chapter, right-side → Chapter |
| q | Renew in pairs |
| 9 - | Subframe |
| 10 - | Bolt |
| q | 55 Nm |
|
|
