A4 Mk3
| Coolant pipes - exploded view |
| Version 1 |

| 1 - | Bolt |
| q | 9 Nm |
| 2 - | Coolant pipes (front left) |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 3 - | Bolt |
| q | 9 Nm |
| 4 - | Bolt |
| q | 9 Nm |
| 5 - | Bracket |
| 6 - | Bolt |
| q | 22 Nm |
| 7 - | Retaining clip |
| 8 - | Bolt |
| q | 9 Nm |
| 9 - | Coolant pipe (front) |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 10 - | Seal |
| q | Renew |
| 11 - | O-rings |
| q | Renew |
| 12 - | Coolant temperature sender -G62- |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 13 - | Coolant pipe (bottom) on supercharger |
| q | Remove and install together with -item 17- → Chapter |
| 14 - | Bolt |
| q | 5 Nm |
| 15 - | Dowel sleeve |
| q | 2x |
| 16 - | Bolt |
| q | 5 Nm |
| 17 - | Seals |
| q | Renew |
| 18 - | Coolant pipe (top) on supercharger |
| q | Remove and install together with -item 11- → Chapter |
| 19 - | O-ring |
| q | Renew |
| 20 - | Coolant pipe (top) |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 21 - | Bolt |
| q | 9 Nm |
| 22 - | Seal |
| q | Renew |
| 23 - | Bolt |
| q | 9 Nm |
| 24 - | Bolts |
| q | 9 Nm |
| 25 - | Coolant pipes (left-side) |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 26 - | O-ring |
| q | Renew |
| Version 2 |

| 1 - | Bolt |
| q | 9 Nm |
| 2 - | Coolant pipes (front left) |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 3 - | Bolt |
| q | 9 Nm |
| 4 - | Bracket |
| 5 - | Bolt |
| q | 22 Nm |
| 6 - | Bolt |
| q | 9 Nm |
| 7 - | Bolt |
| q | 9 Nm |
| 8 - | Coolant pipe (front) |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 9 - | Seal |
| q | Renew |
| 10 - | O-rings |
| q | Renew |
| 11 - | Coolant temperature sender -G62- |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 12 - | Bolt |
| q | 5 Nm |
| 13 - | Coolant pipe (bottom) on supercharger |
| q | Remove and install together with -item 19- → Chapter |
| 14 - | Bolt |
| q | 5 Nm |
| 15 - | Dowel sleeve |
| 16 - | Seal |
| q | Renew |
| 17 - | Bolt |
| q | 5 Nm |
| 18 - | Seal |
| q | Renew |
| 19 - | Coolant pipe (top) on supercharger |
| q | Remove and install together with -item 13- → Chapter |
| 20 - | Dowel sleeve |
| 21 - | Bolt |
| q | 5 Nm |
| 22 - | Seals |
| q | Renew |
| 23 - | O-ring |
| q | Renew |
| 24 - | Coolant pipe (top) |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 25 - | Bolt |
| q | 9 Nm |
| 26 - | Seal |
| q | Renew |
| 27 - | Bolt |
| q | 9 Nm |
| 28 - | Bolt |
| q | 9 Nm |
| 29 - | Bolt |
| q | 9 Nm |
| 30 - | Coolant pipes (left-side) |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 31 - | O-ring |
| q | Renew |
| 32 - | Retaining clip |
|
|
