A4 Mk3
| Oil filter housing, oil pressure switch - exploded view |

| 1 - | Bolt |
| q | 13 Nm |
| 2 - | Oil pressure switch -F22- |
| q | Opening/closing pressure 2.5 ... 3.2 bar |
| q | With grey insulation |
| q | Checking in Guided Fault Finding → Vehicle diagnostic tester |
| q | Removing and installing → Chapter |
| q | 20 Nm |
| 3 - | Seal |
| q | Renew |
| 4 - | Flange nut |
| q | 13 Nm |
| 5 - | Bolt |
| q | 9 Nm |
| 6 - | Sleeve |
| 7 - | Rubber grommet |
| 8 - | Oil filter housing |
| q | With filter bypass valve |
| q | With oil retention valve |
| q | The oil retention valve cannot be renewed |
| 9 - | O-ring |
| q | Renew |
| q | Installing → Fig. |
| 10 - | Sealing cap |
| q | 25 Nm |
| 11 - | Seal |
| q | Renew |
| q | Removing and installing → Fig. |
| 12 - | Oil filter element |
| q | Removing and installing → Booklet811, → Booklet812 or → Booklet818 |
| 13 - | Threaded pin |
| q | Tightening torque → Fig. |
| 14 - | Gasket |
| q | Renew |
|
|
|
|
