A4 Mk3
| Drive chain for valve gear - exploded view |

| 1 - | Bearing mounting for drive sprocket |
| 2 - | Bolt |
| q | 45 Nm |
| 3 - | Mounting pin |
| q | Apply locking fluid when installing; refer to → Electronic parts catalogue |
| q | 12 Nm |
| 4 - | Bolt |
| q | Renew |
| q | 5 Nm + turn 90° further |
| 5 - | Thrust washer for drive sprocket |
| 6 - | Drive chain sprocket |
| q | For camshaft timing chain (left-side) |
| 7 - | Mounting pin |
| q | Apply locking fluid when installing; refer to → Electronic parts catalogue |
| q | 12 Nm |
| 8 - | Drive chain for valve gear |
| q | Before removing, mark running direction with paint |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 9 - | Guide rail |
| 10 - | Mounting pin |
| q | Apply locking fluid when installing; refer to → Electronic parts catalogue |
| q | 12 Nm |
| 11 - | Bolt |
| q | 9 Nm |
| 12 - | Bearing bracket for drive sprocket |
| 13 - | Thrust washer |
| 14 - | Drive chain sprocket |
| q | For camshaft timing chain (right-side) |
| 15 - | Mounting pin |
| q | Apply locking fluid when installing; refer to → Electronic parts catalogue |
| q | 12 Nm |
| 16 - | Chain tensioner |
| 17 - | Bolt |
| q | 12 Nm |
| 18 - | Guide rail for chain tensioner |
| 19 - | Crankshaft |
| 20 - | Guide rail |
| q | Note installation position |
| 21 - | Mounting pin |
| q | Apply locking fluid when installing; refer to → Electronic parts catalogue |
| q | 12 Nm |
