A4 Mk3
Note
|

| 1 - | Cylinder head gasket |
| q | Renewing: engine codes CAMA, CAMB, CCLA, CCWA, CCWB, CGKA, CGKB → Chapter, engine code CAPA → Chapter |
| q | Identification → Fig. |
| q | Installation position: part number must face cylinder head |
| q | If renewed, change engine oil and coolant |
| 2 - | Bolt |
| q | Tightening torque → Rep. gr.23 |
| 3 - | Bolt |
| q | 70 Nm |
| 4 - | Toothed belt drive sprocket for high-pressure pump |
| q | Removing and installing → Rep. gr.23 |
| 5 - | Toothed belt cover (rear) |
| 6 - | Camshaft oil seal |
| q | Renewing → Chapter |
| 7 - | Seals |
| q | Renew |
| 8 - | Banjo bolt |
| q | Tightening torque → Item |
| 9 - | Fuel rail |
| q | Observe rules for cleanliness → Chapter |
| q | Do not attempt to bend high-pressure pipes to a different shape |
| q | Installing high-pressure pipes → Rep. gr.23 |
| 10 - | Bolt |
| q | 23 Nm |
| 11 - | Coolant pipe |
| 12 - | Bolt |
| q | Loosening sequence: engine codes CAMA, CAMB, CCLA, CCWA, CCWB, CGKA, CGKB → Anchor, engine code CAPA → Anchor |
| q | Renew |
| q | Tightening torque and sequence → Fig. |
| 13 - | Engine lifting eye |
| 14 - | Bolt M8 |
| q | 23 Nm |
| 15 - | Bolt M6 |
| q | 9 Nm |
| 16 - | Cylinder head |
| q | To prevent damage to glow plugs, always place cylinder head on a soft foam surface after removal. |
| q | Removing: engine codes CAMA, CAMB, CCLA, CCWA, CCWB, CGKA, CGKB → Chapter, engine code CAPA → Chapter |
| q | Checking for distortion → Fig. |
| q | Cylinder heads must not be reworked on TDI engines |
| q | Installing → Chapter |
| q | If renewed, change coolant and engine oil |
|
|
Note
|
|

Note