A4 Mk3
| Cylinder head - exploded view |
Note| Illustration shows the cylinder head for cylinder bank 2 (left-side). |

| 1 - | Cylinder head gasket |
| q | Renewing → Chapter |
| q | Identification → Fig. |
| q | Installation position: part number must face cylinder head |
| q | If renewed, change coolant and engine oil |
| 2 - | Cylinder head |
| q | To prevent damage to glow plugs, always place cylinder head on a soft foam surface after removal. |
| q | Removing and installing → Chapter |
| q | Checking for distortion → Fig. |
| q | Cylinder heads must not be reworked on TDI engines |
| q | If renewed, change coolant and engine oil |
| 3 - | Bolt |
| q | 23 Nm |
| 4 - | Bracket |
| 5 - | Engine lifting eye |
| 6 - | Bolt |
| q | 23 Nm |
| 7 - | Seals |
| q | Renew |
| 8 - | Banjo bolt |
| q | Tightening torque → Item |
| 9 - | Coolant pipes |
| 10 - | Bolt |
| q | Tightening torque → Item |
| 11 - | Banjo bolt |
| q | Tightening torque → Item |
| 12 - | Seals |
| q | Renew |
| 13 - | Bolt |
| q | 23 Nm |
| 14 - | Engine lifting eye |
| 15 - | Bolt |
| q | Correct sequence when slackening → Anchor |
| q | Renew |
| q | Tightening torque and sequence → Fig. |
Note
|
|
Note
|
|
| Stage | Bolts | Tightening torque/angle specification |
| 1. | -1 … 8- | Screw in bolts by hand until they make contact |
| 2. | -1 … 8- | 35 Nm |
| 3. | -1 … 8- | 60 Nm |
| 4. | -1 … 8- | turn 90° further |
| 5. | -1 … 8- | turn 90° further |
