Audi A4 Mk3 Ignition System - Exploded View
| Ignition system - exploded view |

| 1 - | Bolt |
| q | 10 Nm |
| 2 - | Ignition coil with output stage |
| q | Ignition coil 1 with output stage -N70- |
| q | Ignition coil 2 with output stage -N127- |
| q | Ignition coil 3 with output stage -N291- |
| q | Ignition coil 4 with output stage -N292- |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 3 - | Spark plug |
| q | 30 Nm |
| q | Removing and installing; A4 → Booklet 812, A5 → Booklet811, A5 Cabriolet → Booklet818 |
| 4 - | Bolt |
| q | Renew |
| q | 20 Nm |
| q | Tightening torque influences functions of knock sensor |
| 5 - | Knock sensor 1 -G61- |
| q | Contacts gold-plated |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 6 - | Engine speed sender -G28- |
| q | Check O-ring for damage |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 7 - | Bolt |
| q | 10 Nm |
| 8 - | Bolt |
| q | 9 Nm |
| 9 - | Hall sender -G40- and Hall sender 3 -G300- |
| q | Check O-ring for damage |
