A4 Mk3
| Intake manifold - exploded view |

| 1 - | Screw for intake air temperature sender -G42- |
| q | 9 Nm |
| 2 - | Intake air temperature sender -G42- |
| - | Activated charcoal filter solenoid valve 1 -N80- |
| 4 - | Intake manifold |
| q | Tighten to 9 Nm |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 5 - | Vacuum unit for air flow control flaps (intake manifold flaps) |
| 6 - | Bolts for high-pressure pump |
| q | Hand-tighten in diagonal sequence, then tighten to 5 Nm and finally tighten to 20 Nm |
| 7 - | Connecting piece for fuel supply line |
| q | From fuel tank |
| 8 - | Fuel pressure regulating valve -N276- |
| 9 - | High-pressure pump |
| q | With fuel pressure regulating valve -N276- |
| q | An electric fuel pump (fitted in fuel tank) supplies fuel to the mechanical high-pressure pump |
| q | When installing the high-pressure fuel pump, it is essential to ensure that no dirt enters the fuel system. |
| q | The fuel system must not be under pressure when installing the high-pressure pump; procedure for reducing fuel pressure → Chapter |
| q | Fuel lines must be free of tension when installed. |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 10 - | Roller tappet |
| q | May remain lodged inside vacuum pump after removal of high-pressure pump, but can be removed |
| 11 - | Connecting piece for fuel supply line |
| q | Not available as replacement part, part of high-pressure pump |
| q | Do not loosen |
| q | An adapter may be fitted between connecting piece and fuel supply line on some versions |
| q | If fitted, adapter must be renewed; refer to → Electronic parts catalogue |
| q | 40 Nm |
| 12 - | Union nut for fuel supply line |
| q | Fuel lines must be free of tension when installed. |
| q | 20 Nm |
| 13 - | Intake manifold flap valve -N316- |
| 14 - | Injectors |
| q | Renew O-ring and teflon ring |
| q | Ensure correct installation position. |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 15 - | Securing nut for intake manifold support |
| q | 10 Nm |
| 16 - | Intake manifold support |
| 17 - | Bolt for intake manifold support |
| q | 23 Nm |
| 18 - | Bolts for throttle valve module -J338- |
| q | 10 Nm |
| 19 - | Throttle valve module -J338-, throttle valve drive for electric throttle -G186- |
| q | Throttle valve drive angle sender 1 for electric throttle -G187- and throttle valve drive angle sender 2 for electric throttle -G188- |
| q | After throttle valve module -J338- has been renewed, it must be re-adapted to engine control unit -J623-. Use → Vehicle diagnostic tester |
| 20 - | Gasket |
| q | Renew |
|
|
|
|
