A4 Mk3
| Fuel rail - exploded view |

| 1 - | Injector |
| q | With combustion chamber ring seal (teflon ring seal): always renew |
| q | Renew O-rings |
| q | Ensure correct installation position. |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 2 - | Support ring |
| 3 - | Fuel rail |
| q | Removing and installing → Chapter |
| q | 10 Nm |
| 4 - | High-pressure pump |
| q | With fuel pressure regulating valve -N276- |
| q | An electric fuel pump (fitted in fuel tank) supplies fuel to the mechanical high-pressure pump |
| q | When installing the high-pressure fuel pump, it is essential to ensure that no dirt enters the fuel system. |
| q | The fuel system must not be under pressure when installing the high-pressure pump; procedure for reducing fuel pressure → Chapter |
| q | Fuel lines must be free of tension when installed. |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 5 - | Roller tappet |
| 6 - | Fuel pressure regulating valve -N276- |
| 7 - | Bolts for high-pressure pump |
| q | Hand-tighten in diagonal sequence, then tighten to 5 Nm and finally tighten to 20 Nm |
| 8 - | Connecting piece for fuel supply line at fuel rail |
| q | Renew |
| q | 40 Nm |
| 9 - | Union nut for fuel supply line |
| q | 20 Nm |
| 10 - | Air flow control flaps (intake manifold flaps) |
| 11 - | Gasket |
| q | Renew |
| 12 - | Intake manifold |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 13 - | Vacuum unit for air flow control flaps |
| 14 - | Throttle valve module -J338-, throttle valve drive for electric throttle -G186- |
| q | Throttle valve drive angle sender 1 for electric throttle -G187- and throttle valve drive angle sender 2 for electric throttle -G188- |
| q | Throttle valve module -J338- must be re-adapted to engine control unit -J623- each time it is removed, installed or renewed; see „Guided Functions“ |
| q | 7 Nm |
| 15 - | Bolts for intake manifold |
| q | 9 Nm |
| 16 - | Intake manifold flap potentiometer -G336- |
| q | Intake manifold flap potentiometer -G336- must be re-adapted to engine control unit -J623- if it has been renewed; see „Guided Functions“. |
| q | After intake manifold flap potentiometer -G336- or intake manifold has been removed or installed intake manifold flap potentiometer -G336- must always be adapted to engine control unit -J623-. Use vehicle diagnostic tester to do so. |
| 17 - | Fuel pressure sender -G247- |
| q | 27 Nm |
| q | Lubricate threads lightly with clean engine oil |
| q | Always renew connecting piece and tighten to 40 Nm |
|
|
