A4 Mk3
| High-pressure pump - exploded view |

| 1 - | Fuel pressure sender for low pressure -G410- |
| q | 15 Nm |
| 2 - | Seal |
| q | Renew |
| 3 - | Bolt |
| q | Hand-tighten in diagonal sequence, then tighten to 5 Nm |
| q | Final torque: 20 Nm |
| q | Do not tilt high-pressure pump |
| 4 - | High-pressure pump |
| q | With fuel metering valve -N290- |
| q | Removing and installing → Chapter |
| q | Do not dismantle |
| 5 - | Threaded connection |
| q | Connections must not be damaged |
| q | 27 Nm |
| 6 - | Fuel supply hose |
| q | Low-pressure section |
| 7 - | High-pressure fuel pipe |
WARNING
|
| q | Reducing fuel pressure in high-pressure section of injection system → Chapter |
| q | Removing and installing → Chapter |
| q | 27 Nm |
| 8 - | Gasket |
| q | Renew |
| 9 - | Housing |
| 10 - | Hall sender -G40- |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 11 - | Bolt |
| q | 9 Nm |
| 12 - | O-ring |
| q | Renew |
| q | Lubricate lightly with clean engine oil before installing |
| 13 - | Protective plate |
| q | For high-pressure pipe |
| 14 - | Nut |
| q | 9 Nm |
| 15 - | Centre hex stud |
| q | 9 Nm |
| 16 - | Roller tappet |
| q | Can only be installed in one position |
| q | Lubricate lightly with clean engine oil before installing |
| 17 - | O-ring |
| q | Renew |
| q | Lubricate lightly with clean engine oil before installing |

WARNING