A4 Mk3
| Intake manifold (bottom section) with fuel rail - exploded view |

| 1 - | Intake manifold (bottom section) |
| q | Removing and installing (left and right) → Chapter |
| 2 - | Sleeve |
| 3 - | Fuel pressure sender -G247- |
| q | 20 Nm |
| 4 - | Bracket |
| 5 - | Bolt |
| q | 9 Nm |
| 6 - | High-pressure pipe |
WARNING
|
| q | Reducing fuel pressure in high-pressure section of injection system → Chapter |
| q | Do not alter shape |
| q | Do NOT bend open retainer for fuel pipe |
| q | If retainer has been bent open or fuel pipe has to be renewed, retainer must also be renewed |
| q | Tightening → Fig. |
| 7 - | Bolt |
| q | 9 Nm |
| 8 - | Threaded connection |
| q | 40 Nm |
| 9 - | Stud |
| 10 - | Nut |
| q | 9 Nm |
| 11 - | Retainer for fuel rail |
| 12 - | Bolt |
| q | 2.5 Nm |
| 13 - | Bolt |
| q | 9 Nm |
| 14 - | Sleeve |
| 15 - | Fuel rail |
| 16 - | Seals |
| q | Renew |
| 17 - | Support ring |
| q | Make sure it is correctly seated |
| q | Via this support ring, the fuel rail exerts the force which holds the injector in the cylinder head. |
| 18 - | O-ring |
| q | Renew |
| q | Lubricate lightly with clean engine oil |
| 19 - | Spacer ring |
| q | Renew if damaged |
| 20 - | Combustion chamber ring seal |
| q | Renewing → Chapter „Removing and installing injectors“ |
| 21 - | Radial compensation element |
| q | Renew if damaged |
| q | Clip onto support ring -item 17- |
| 22 - | Injector |
| Removing and installing → Chapter |

WARNING