A4 Mk3
| Intake manifold (top section) - exploded view |

| 1 - | Vacuum hose |
| 2 - | Variable intake manifold change-over valve -N156- |
| 3 - | Bolt |
| q | 2.5 Nm |
| 4 - | Bolt |
| q | 2.5 Nm |
| 5 - | Actuator for intake manifold change-over |
| q | Installation position of toothed segments for intake manifold change-over → Fig. |
| q | Replacement part is supplied together with -item 26- |
| 6 - | Seal |
| q | Renew if damaged |
| q | When renewing lever out with screwdriver |
| q | Press in by hand |
| 7 - | Ball stud |
| q | 2.5 Nm |
| 8 - | Intake manifold (top section) |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 9 - | Seal |
| q | Renew |
| 10 - | Throttle valve module -J338- |
| 11 - | Bracket |
| 12 - | Bolt |
| q | 6 Nm |
| 13 - | Activated charcoal filter solenoid valve 1 -N80- |
| 14 - | Hose |
| 15 - | Bolt |
| q | 3 Nm |
| 16 - | Intake air temperature sender -G42- / intake manifold pressure sender -G71- |
| 17 - | O-ring |
| q | Renew |
| 18 - | Bolt |
| q | 2.5 Nm |
| 19 - | Crankcase breather hose |
| 20 - | O-ring |
| q | Renew |
| 21 - | Bolt |
| q | 8 Nm |
| 22 - | Washer |
| 23 - | Sleeve |
| 24 - | Seals |
| q | Renew |
| 25 - | Seal |
| q | Renew if damaged |
| q | When renewing lever out with screwdriver |
| q | Press in by hand |
| 26 - | Lever with toothed segment |
| q | For intake manifold change-over |
| q | Installation position of toothed segments → Fig. |
| q | Replacement part is supplied together with -item 5- |
| 27 - | Seal |
| q | Renew if damaged |
| q | When renewing lever out with screwdriver |
| q | Press in by hand |
| 28 - | Vacuum hose |
|
|
