A4 Mk3
|

| 1 - | Fuel return line |
| q | To fuel tank |
| q | Fuel return line must not be kinked, damaged or clogged |
| 2 - | Fuel supply line |
| q | From fuel filter |
| 3 - | Banjo bolt for fuel return line |
| 4 - | Fuel temperature sender -G81- |
| 5 - | Bolt |
| 6 - | Bracket |
| 7 - | Fuel pressure regulating valve -N276- |
| q | Located on cylinder bank 1 |
| q | Cannot be re-installed |
| q | After renewing high-pressure pump or fuel pressure regulating valve -N276-, learnt values must be re-adapted; see „Guided Functions“ in vehicle diagnostic tester |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 8 - | Bolt |
| 9 - | Bracket |
| 10 - | High-pressure fuel pipe |
| q | Between high-pressure pump and fuel rail |
| 11 - | High-pressure fuel pipe |
| q | Between fuel rail on cylinder bank 1 and fuel rail on cylinder bank 2 |
| q | When re-installing high-pressure fuel pipe, check taper seats visually for damage, scores and corrosion (always renew if damaged) |
| q | If high-pressure pipe is not OK, always renew high-pressure pipe |
| 12 - | High-pressure fuel pump |
| q | With fuel metering valve -N290- |
| q | After renewing high-pressure pump, first fuel filling MUST be performed (it is important not to allow pump to run while it is still empty) → Chapter |
| q | After renewing high-pressure pump or fuel pressure regulating valve -N276-, learnt values must be re-adapted; see „Guided Functions“ in → Vehicle diagnostic tester |
| q | High-pressure pump - exploded view → Chapter |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 13 - | Fuel return lines |
| q | The fuel return lines must not be dismantled; if necessary they must be renewed complete with pressure retention valve. |
| q | After replacement, engine must be run at idling speed for approx. 2 minutes to bleed fuel system. Then check fuel return lines for leaks. |
| 14 - | Bolt |
| q | Cover for injector on cylinder head cover |
| q | 5.5 Nm |
| 15 - | Cover for injector |
| 16 - | Clamping piece |
| q | If they are to be re-installed, the injectors and clamping pieces must always be re-fitted on the same cylinder. |
| q | When an injector is renewed, the corresponding clamping piece must be renewed at the same time |
| 17 - | Hexagon flange nut |
| q | For clamping piece |
| q | 10 Nm |
| 18 - | Bolt |
| q | For fuel rail on cylinder bank 2 |
| q | 22 Nm |
| 19 - | Fuel pressure sender -G247- |
| q | 30 Nm |
| q | Located on cylinder bank 2 |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 20 - | Seal |
| q | Renew |
| 21 - | High-pressure fuel pipes |
| q | For cylinder bank 2 |
| q | 25 Nm |
| 22 - | Fuel rail |
| q | For cylinder bank 2 |
| 23 - | Seals |
| q | Renew |
| 24 - | Hexagon flange nut |
| q | For clamping piece |
| q | 10 Nm |
| 25 - | Injector |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 26 - | Bolt |
| q | Cover for injector on cylinder head cover |
| q | 5.5 Nm |
| 27 - | Cover for injector |
| 28 - | Seal |
| q | Renew |
| 29 - | High-pressure pipes |
| q | For cylinder bank 1 |
| 30 - | Bolt |
| q | For fuel rail on cylinder bank 1 |
| q | 22 Nm |
| 31 - | Fuel return lines |
| q | The fuel return lines must not be dismantled; if necessary they must be renewed complete with pressure retention valve |
| q | After replacement, engine must be run at idling speed for approx. 2 minutes to bleed fuel system. Then check fuel return lines for leaks |
| 32 - | Pressure retention valve |
| q | In fuel return lines from cylinder banks 1 and 2 |
| q | The pressure retention valve maintains a residual pressure of approx. 10 bar in the return lines |
| q | This residual pressure is required for the control function of the piezo injectors |
| q | The pressure retention valve may only be renewed together with the fuel return lines |
| q | After replacement, engine must be run at idling speed for approx. 2 minutes to bleed fuel system |
| q | Checking pressure retention valve → Chapter |

WARNING
Caution