A4 Mk3 Avant Aerial System for Infotainment
| Overview |

| 1 - | Nut |
| q | 6 Nm |
| 2 - | Radio, telephone and navigation system aerial -R52- |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 3 - | Bolt |
| q | 2 Nm |
| 4 - | Aerial amplifier 2 -R111- |
| q | Connectors → Anchor |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 5 - | Bolt |
| q | 2 Nm |
| 6 - | Aerial amplifier -R24- |
| q | Connectors → Anchor |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 7 - | Bolt |
| q | 2 Nm |
| 8 - | Aerial amplifier 3 -R112- (MMI up to week 44/08) |
| q | Connectors → Anchor |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 9 - | Aerial amplifier 3 -R112- (CAN radio/MMI from week 45/08 onwards) |
| q | Connectors (CAN) → Anchor |
| q | Connectors (MMI) → Anchor |
| q | Removing and installing → Chapter |
| - Aerial amplifier 4 -R113- (MMI) |
| q | Connectors (up to week 44/08) → Anchor |
| q | Connectors (from week 45/08 onwards) → Anchor |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 10 - | Bolt |
| q | 2 Nm |
