| Displacement | 3.0L (4V) (182 CID) |
| No. cylinder | 6 |
| Bore/stroke | 89.0 x 79.5 (3.5 x 3.13 in) |
| Fire order | 1-4-2-5-3-6 |
| Oil pressure (Hot 448 rpm) | 310 kPa (45psi) |
| Spark plug | AWSF-32F (F35E-12405-EA) Gap = 1.30-1.40 (.052-0.56 inch) |
| Cylinder Head/Valve Train |
| Combustion chamber volume | 52 cc (3.17 CI) |
| Valve seat width — intake | 1.1-1.4mm (0.043-0.055 in) |
| Valve seat width — exhaust | 1.4-1.7mm (0.055-0.066 in) |
| Valve seat angle | 44.75 degrees |
| Valve seat runout (T.I.R.) | 0.04mm (0.001 in) |
| Valve Arrangement (Front to Rear) |
| LH intake | S-P-S-P-S-P |
| LH exhaust | E-E-E-E-E-E |
| RH intake | P-S-P-S-P-S |
| RH exhaust | E-E-E-E-E-E |
| Valve stem guide clearance | |
| Intake | 0.020-0.069mm (0.0007-0.0027 in) |
| Exhaust | 0.045-0.094mm (0.0017-0.037 in) |
| Valve head diameter | |
| Intake | 35mm (1.38 in) |
| Exhaust | 30mm (1.18 in) |
| Gauge diameter | 31 and 24.5mm (1.22 and 0.96 in) |
| Valve face runout (limit) | 0.05mm (0.001 in) |
| Valve face angle | 45.5 degrees |
| Valve stem diameter (std) | |
| Intake | 5.975-5.995mm (0.2350-0.2358 in) |
| Exhaust | 5.950-5.970mm (0.2343-0.2350 in) |
| Valve spring compression pressure | |
- Intake (n @ spec.
- length)
| 680 N @ 30.19mm (153 lbs @ 1.18 in) |
- Exhaust (n @ spec.
- length)
| 680 N @ 30.19mm (153 lbs @ 1.18 in) |
| Valve spring free length (approximate) | |
| Intake | 46.8mm (1.84 in) |
| Exhaust | 46.8mm (1.84 in) |
| Valve spring installed pressure n @ spec. length | |
| Intake | 228 N @ 39.99mm (51 lbs @ 1.57 in) |
| Exhaust | 228 N @ 39.99mm (51 lbs @ 1.57 in) |
| Valve springs installed pressure n @ spec. length — service limit | 10% Pressure Loss @ 30.09 |
| Valve springs — out of square limit | 1% |
| Rocker arm ratio | 1.8:1 |
| Hydraulic valve tappet | |
| Diameter (std) | 16-15.988mm (0.6290-0.6294 in) |
| Clearance to bore | 0.018-0.069mm (0.0007-0.0027 in) |
| Service limit | 0.016mm (0.0006 in) |
| Hydraulic leakdown rate | 5-25 seconds |
| Collapsed valve tappet gap—desired | 0.50-1.11mm (0.019-0.043 in) |
| Camshaft |
| Lobe lift | |
| Intake (primary) | 4.79mm (0.188 in) |
| Intake (secondary) | 4.79mm (0.188 in) |
| Exhaust | 4.79 mm (0.188 inch) |
| Lobe lift — allowable lift loss | 0mm (0.0 in) |
| Valve lift @ zero lash | |
| Intake (primary) | 9.80 mm (0.388 in) |
| Intake (secondary) | 9.80mm (0.388 in) |
| Exhaust | 9.80 mm (0.388 inch) |
| Camshaft end play | 0.027-0.190 mm |
| Standard | 0.025-0.165mm (0.001-0.0064 in) |
| Service limit | 0.190mm (0.00748 in) |
| Journal to bearing clearance | |
| Standard | 0.025-0.076mm (0.001-0.0029 in) |
| Service limit | 0.121mm (0.0047 in) |
| Journal diameters (all) | 26.962-26.936mm (1.061-1.060 in) |
| Journal inside diameter (cap assembled) | 27.012-26.987 mm |
| Bearing inside diameter (all) | 27.012-26.987mm (1.063-1.062 in) |
| CYLINDER BLOCK |
| Head gasket surface | a |
| Head gasket thickness | 1.0mm (.40 in) |
| Head gasket surface finish | 1.5mm RA Maximum (Microns) |
| Main bearing bore diameter | 67.998-68.022mm (2.677-2.6780 in) |
| Cylinder bore | |
| Diameter | |
| Surface finish (RMS) | 0.2-0.6 microns |
| Out-of-round limit | 0.015mm (.0005 in) |
| Out-of-round service limit | 0.020mm (.0007 in) |
| Taper service limit | 0.020mm (0.008 in) |
| CRANKSHAFT |
| Main bearing journal diameter | 62.968-62.992mm (2.467-2.479 in |
| Connecting rod journal diameter | 49.970-49.990mm (1.967-1.968 in |
| Crankshaft free end play | 0.110-0.232mm (.004-.009 in) |
| Crankshaft runout to rear face of cylinder block | 0.050mm Max (0.001 in) |
| Connecting rod bearings | |
| Clearance to crankshaft | 0.028-0.066mm 0.001-0.0025 in) |
| Bearing wall thickness (std) | 1.503mm (.059 in) |
| Main bearings | |
| Clearance to crankshaft—desired | 0.025-0.045mm (0.0009-0.0001 in |
| Clearance to crankshaft—allowable | 0.025-0.050mm (0.0009-0.0019 in) |
| Bearing wall thickness—grade 1 | 2.497mm (0.0983 in) |
| Bearing wall thickness—grade 2e | 2.501mm (0.0985 in) |
| Bearing wall thickness—grade 3 | 2.505mm (0.0986 in) |
| CONNECTING ROD |
| Piston pin bore diameter | 21.017-21.031mm (0.827-0.828 in) |
| Crankshaft bearing bore diameter | 53.015-53.035mm (2.0872-2.0879 in) |
| Length (center to center) | 138.06-138.14mm (5.435-5.38 in) |
| Alignment (bore to bore max difference) | |
| Twist | 0.050mm per 25 (0.0019 per 0.984 in) |
| Band | 0.038mm per 25 (0.0014 per 0.984 in) |
| Side clearance (assembled to crank) | |
| Standard | 0.100-0.30mm (0.0039-0.0118 in) |
| Service limit | 0.35mm Max (0.0137 in) |
| | |
| PISTON |
| Piston diameter | |
| Coated grade 1 | 88.990-89.010mm (3.5035-3.5043 in) |
| Coated grade 2 | 88.998-89.022mm (3.5039-3.5048 in) |
| Coated grade 3 | 89.010-89.030mm (3.5043-3.5051 in) |
| Uncoated grade 1 | 88.970-88.980mm (3.50275-3.50314 in) |
| Uncoated grade 2 | 88.978-88.992mm (3.50306-3.50362 in) |
| Uncoated grade 3 | 89.010-89.030mm (3.50432-3.50511 in) |
| Piston to bore clearance | 0.012 to 0.022mm (0.0005-0.0009 in) |
| Pin bore diameter (piston) | 21.008-21.012mm (0.8270-0.8272 in) |
| Ring groove width | |
| Compression (top) | 1.230-1.245mm (0.0484-0.0490 in) |
| Compression (bottom) | 1.530-1.545mm (0.0602-0.0608 in) |
| Oil ring | 3.030-3.055mm (0.1192-0.0120 in) |
| Piston pin | |
| Length | 60.51-60.08mm (2.382-2.365 in) |
| Diameter | 21.011-21.013mm (0.0013 in) |
| Pin to piston clearance | -0.005 to +0.001mm (0.0001-0.00003 in)a |
| Pin to rod clearance | |
| Standard | 0.004-0.020mm (0.0001-0.0007 in) |
| Service limit | 0.035mm (0.0013 in) |
| Side clearance | |
| Compression (top) | 0.040-0.075mm (0.0015-0.0029 in) |
| Compression (bottom) | 0.040-0.085mm (0.0015-0.0033 in) |
| Oil ring | Snug Fit |
| Service limit | 0.10mm (0.0039 in) |
| Compression (top)—service limit | 0.50mm Max (0.0196 in) |
| Compression (bottom)—service limit | 0.65mm Max (0.0255 in) |
| Oil ring (steel rail)— service limit | 0.90mm Max (0.0354 in) |
| Piston ring gap | |
| Compression (top)—gauge diameter | 0.100-0.250mm (0.0039-0.0098 in) |
| Compression (bottom)—gauge diameter | 0.27-0.42mm (0.0106-0.0165 in) |
| Oil ring (steel rail)—gauge diameter | 0.15-0.65mm (0.0059-0.0255 in) |
| Compression (top)—service limit | 0.50mm Max (0.0196 in) |
| Compression (bottom)—service limit | 0.65mm Max (0.0255 in) |
| Oil ring (steel rail)— service limit | 0.90mm Max (0.0354 in) |
| LUBRICATION SYSTEM |
| Oil capacity (with filter change) | 5.2 liter |
| DRIVE BELT TENSION |
| Note: Drive belts have differing tension specifications depending on whether they are newly installed or used. | |
| Drive belt type | |
| 6 rib front end accessory drive | Automatic Tensioners |