A4 Mk3
Note
|

| 1 - | ATF cooler |
| q | Integrated in radiator for engine coolant |
| q | Removing and installing → Rep. gr.19 |
| 2 - | O-ring |
| q | Renew |
| q | Lightly lubricate with ATF before inserting |
| 3 - | ATF pipe/hose assembly (return) |
| q | First push in ATF pipe/hose assemblies with new O-rings by hand as far as stop |
| q | Cleaning → Chapter |
| 4 - | O-ring |
| q | Renew |
| q | Lightly lubricate with ATF before inserting |
| 5 - | ATF pipe/hose assembly (supply) |
| q | First push in ATF pipe/hose assemblies with new O-rings by hand as far as stop |
| q | Cleaning → Chapter |
| 6 - | Bolts |
| q | 5 Nm |
| 7 - | Union nut |
| q | 29 Nm |
| 8 - | Bolt |
| q | 9 Nm |
| 9 - | O-rings |
| q | Renew |
| q | Lightly lubricate with ATF before inserting |
| 10 - | ATF/oil pipes |
| q | Must be renewed if removed |
| 11 - | O-rings |
| q | Renew |
| q | Lightly lubricate with ATF before inserting |
| 12 - | Bolt |
| q | 9 Nm |
| 13 - | ATF line (return) |
| q | Cleaning → Chapter |
| q | → Chapter „Removing and installing ATF lines“ |
| q | First push in ATF lines with new O-rings by hand as far as stop |
| q | Retaining tab should rest on threaded hole in gearbox |
| 14 - | Bolt |
| q | 20 Nm |
| 15 - | O-ring |
| q | Renew |
| q | Lightly lubricate with ATF before inserting |
| 16 - | ATF line - supply |
| q | Cleaning → Chapter |
| q | → Chapter „Removing and installing ATF lines“ |
| q | First push in ATF lines with new O-rings by hand as far as stop |
| q | Retaining tab should rest on bottom retaining tab |
| 17 - | O-ring |
| q | Renew |
| q | Lightly lubricate with ATF before inserting |
| 18 - | O-ring |
| q | Renew |
| q | Lightly lubricate with ATF before inserting |
| 19 - | Bolt |
| q | 10 Nm |
| 20 - | Filter housing |
| 21 - | Exchangeable ATF filter |
| q | Lightly lubricate O-ring on filter with ATF before fitting |
| q | → Chapter „Removing and installing exchangeable ATF filter“ |
| 22 - | O-ring |
| q | Renew |
| q | Lightly lubricate with ATF before inserting |
| 23 - | Cap for ATF filter |
| q | 8 Nm |

Note