A5
| Exploded view of battery - 5-door models |

| 1 - | Battery |
| q | In luggage compartment in spare wheel well |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 2 - | Bolt |
| 3 - | Nut |
| q | 6 Nm |
| 4 - | Fuse holder A -SA- |
| q | Disconnecting and connecting → Chapter „Removing and installing battery“ |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 5 - | Cover for positive terminal |
| 6 - | Retainer |
| q | For cover for tool kit |
| 7 - | Bolt |
| q | 18 Nm |
| 8 - | Mounting |
| q | For tool kit |
| 9 - | Nut |
| q | For cover for tool kit |
| q | Tightening torque → Rep. gr.70 |
| 10 - | Bolt |
| q | 18 Nm |
| 11 - | Cover for negative terminal |
| 12 - | Nut |
| q | 6 Nm |
| 13 - | Earth cable with battery monitor control unit -J367- |
| q | Disconnecting and connecting → Chapter |
| q | Removing and installing → Chapter |
| 14 - | Bolt |
| 15 - | Nut |
| q | 20 Nm |
| 16 - | Hose for central gas venting system |
| 17 - | Bolt |
| q | 18 Nm |
| 18 - | Retainer plate |
